طراحی داخلی کلینیک 

طراحی دکوراسیون کلینیک علاوه بر اصول عملکردی که در رأس ملاحظات طراحی قرار می گیرند، نیازمند طراحی منحصر به فرد و جذاب است. طرحی که بتواند در عین حفظ سادگی و جلوگیری از ایجاد مزاحمت برای انجام عملکردهای اصلی، زیبا، متفاوت و خاص جلوه کند. حفظ تعادل میان عملکرد فضا و ایجاد طرح خلاقانه از حیاتی ترین قسمت های طراحی دکوراسیون کلینیک به شمار می رود.

کیفیت فضایی که مراجعین یک کلینیک یا مطب به آن رفت و آمد دارند از عواملی است که به صورت غیر مستقیم بر دیدگاه آن ها از فضا تاثیر می گذارد. مواردی که در طراحی دکوراسیون کلینیک حائز اهمیت هستند می توانند با قرار گرفتن در یک طرح ساده و زیبا و در کنار اجرای درست، فضای ایده آل یک محیط درمانی را شکل دهند.

استفاده از نور طبیعی

یکی از ساده ترین اصول طراحی کلینیک های منحصر به فرد، توجه به نقش عواملی مثل نور در طراحی فضا است. نور طبیعی به طور کلی فضا را دلباز و روشن کرده و از این رو یکی از بهترین انتخاب ها در طراحی بسیاری از عملکردهای معماری به شمار می آید. وجود نور مناسب در یک کلینیک می تواند از ساده ترین نکاتی باشد که می توان از آن در ایجاد یک فضای مطلوب استفاده کرد.

ایجاد فرم های سیال و پویا در طراحی داخلی کلینیک

برای این که فضای یک کلینیک حالت خسته کننده پیدا نکند، اصولی که در طراحی آن پیاده می شوند باید ویژگی هایی مثل جذابیت و پویایی فضا را نیز در بر بگیرند. یک فضا که از لحاظ بصری پویا است، تصور مثبتی از محیط طراحی شده در ذهن افراد باقی می گذارد که می تواند از فاکتورهای اساسی و تعیین کننده در طراحی دکوارسیون کلینیک به شمار رود. فرم های پویا قابلیت این را دارند که فضا را با ایجاد یک تاثیر بصری قوی از حالت ساده خود بیرون آورند و به همین جهت استفاده از یک فرم تعریف شده و متمایز می تواند در طراحی کلینیک بسیار تاثیر گذار باشد.

بازی با سطوح دیواره ها

دیواره های کلینیک از قسمت هایی به شمار می روند که معمولا ساده و بی روح هستند. شاید نصب تابلو یا کاغذ دیواری بتواند تا حد زیادی از حالت یکنواخت و بی روح دیوارها بکاهد، اما برای اعمال یک تاثیر ویژه بر دکوراسیون فضایی که عملکرد درمانی دارد، می توان خلاقانه تر نیز عمل کرد. گاهی اوقات استفاده از فرم های خاص در طراحی سطوح دیوار می تواند این منظور را برآورده کند. بهتر است طرح مورد نظر برای اجرا تنها در یک یا دو سطح از مجموعه سطوح فضا منظور شود تا از شلوغ شدن دکوراسیون جلوگیری نماید.

به کارگیری رنگ های جذاب در طراحی داخلی کلینیک

شاید کمتر دیده باشید که کلینیک ها از رنگ ها خاص و متفاوت در طراحی استفاده کنند. مسلما فضای یک کلینیک با توجه به نوع عملکردی که در بر دارد و طبق اصول روانشناسی و معماری نیاز به ملاحظات خاصی در استفاده از رنگ ها دارد. با این حال می توان گفت که استفاده از یک رنگ مناسب ولی جذاب و خاص می تواند در طراحی چنین فضاهایی نیز ایده آل  و حتی فوق العاده نیز باشد. به طور کلی تعداد رنگ های به کار رفته در طراحی کلینیک نباید زیاد باشد.

 

بهره گرفتن از گیاهان

هیچ کس نمی تواند خواص درمانی و روحیه بخش گیاهان را منکر شود. قابلیت هایی که گیاهان در طراحی دکوراسیون به ما هدیه می دهند، آن قدر عالی و منحصر به فرد است که استفاده از آن ها در شکل دادن فضای داخلی را می توان به یکی از بایدهای طراحی دکوراسیون تعبیر کرد. گیاهان، جدا از خواص درمانی خود باعث ایجاد آرامش، از بین رفتن تنش و استرس، تصفیه هوای محیط و همچنین زیبایی می شوند. از حضور گیاهان می توان در هر قسمتی از فضاهای تشکیل دهنده کلینیک بهره گرفت.


طراحی منحصر به فرد در طراحی داخلی کلینیک

جذابیت فضا و طراحی داخلی یک کلینیک می تواند به صورت مستقیم بر دیدگاه افرادی که به آن مراجعه می کنند، تاثیر بگذارد. استفاده از یک طرح منحصر به فرد و خلاقانه می تواند کلید موفقیت در طراحی یک فضای درمانی باشد. باید توجه کرد که طراحی منحصر به فرد در حیطه معماری و دکوراسیون کلینیک با مفهوم آن در طراحی دیگر فضاها متفاوت است. در طراحی داخلی کلینیک باید همواره به این موضوع واقف بود که طرح مورد نظر نباید از لحاظ ذهنی باعث ناراحتی یا آشفتگی بیماران شود و در عین حال باید به ساده ترین شکل ممکن، زیبا و متفاوت انجام پذیرد.

نورپردازی زیبا و متمایز

کیفیت نورپردازی فضای کلینیک می تواند از دیگر اصول خلاقانه در طراحی این فضاها به شمار بیاید. طراحی خلاقانه می تواند با استفاده از نورپردازی مناسب و زیبا شکل گرفته یا تثبیت شود. گاهی اوقات نورپردازی می تواند در صورت کیفیت طراحی و اجرا به عنوان تنها عنصر یا اصلی ترین عنصر طراحی دکوراسیون در نظر گرفته شود. همچنین می توان با استفاده از نورپردازی بر طراحی سایر فضاها تاکید نمود و زیبایی آن ها را دو چندان نمود.

نوشتهٔ پیشین
ایده های طراحی داخلی رستوران
نوشتهٔ بعدی
خانه بازسازی شده در لندن، پر از ایده های منحصر به فرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

فهرست